MINDFULMOVEMENT4YOU ANATOMY SERIES

mindfulmovement4you
WS_MINDFULMOVEMENT4YOU-430x430

MINDFULMOVEMENT4YOU / ANATOMİ SERİLERİ

Her eylem bir harekettir!

Hareket, yalnızca yapmaktan keyif aldığımız egzersiz, yıllarımızı verdiğimiz bir spor branşının gerektirdiği duruşlardan ibaret değildir. Hareket hayatın temelinde bulunur.

Uyandığımız andan itibaren içinde bulunduğumuz her eylem, diş fırçalamak, yemek yapmak, evi temizlemek, yürümek, ağacın dalına uzanmak, araç kullanmak, bunların hepsi bir hareket içerir.

Duygular, hareket içerir. Sevinç, korku, heyecan, üzüntü ve stres birer hareket içerir.

Beden, hareketin dışavurumu ile şekillenir.

Bu serilerdeki ana amaç, hareketin doğası ve insan bedeninin gerçekliğini ortak bir platformda değerlendirmektir.

Önce anlamak!

Anlamak için öğrenmek gerekir. Bedeni anlamak için anatomimiz ve fizyolojimize dair gerçekleri, hiçbir kimliğin, konumun gömleğini giymeden öğrenmeye adım atmalıyız.

Bu ilke ile, bu atölyelerde, önce iskelet, iskeleti oluşturan yapılar ve yapılar arasındaki ilişkiye odaklanıyoruz. Bu ilişki ise bir eylem içindeki fonksiyonumuzu, yani hareket etme şeklimizi ifade ediyor.

Fonksiyonel Anatomi gerçekleriyle örülmüş atölyelerde, Fonksiyonun Gerçeğinin yanısıra bir diğer gerçeklik de, her bedeninin fonksiyonunun öznel olduğu bilincidir. Yani, görünürde aynı hareketi yapıyor olabiliriz. Ancak hepimizin bedeni, kendine has açıklığı, gücü, esnekliği ve doğumdan itibaren kazanılmış yapısı ile harekete farklı şekillerde yerleşiyor ve bunu başka şekilde duyumsuyor.

Her Atölyede, bedeni, hareketin kılavuz noktaları olan farklı parçalara bölerek inceleyeceğiz.

7 OCAK

Ayak, Ayak Bileği, Diz

Köklenme 1

11 ŞUBAT

Pelvik Taban

Alt Ekstremite ile İlişkisi

Köklenme 2

03 MART

Omurga

Varoluş ve Canlılık

07 NİSAN

Omuz Kuşağı

Üst Ekstremite

İfade ve İletişim

PROGRAM EĞİTMENİ

Neval Aras

“Hatha Yoga, Vinyasa Yoga, Anusara Yoga, Hareket Anatomisi, Meditasyon”

SensingBodyAcademy Uzmanlık Programları Eğitmeni

Yoga Alliance Continuing Education Provider

Experienced Registered Yoga Teacher 500-hour

neval-egitim

Öğretisinin temeli bedenin ve ruhun (enerji bedenin) ayrılmaz bütünlüğüdür. Yoga uzmanlık programlarında fizik beden ve enerji bedenin gerçekleri, uyumu, tümleyenleri üzerinde durmakta, anlatımın rasyonel ilkelerini öğrencilerine bu bakış açısı ile aktarmaktadır.

Beden çalışmasını temel alan farklı disiplinlerin önde gelen isimleriyle fonksiyonel ve duygusal anatominin bakış açısını zenginleştirecek çalışmalar yapmıştır.

Hareket anatomisi ve duygusal anatomi uzmanı olarak beden farkındalığı ve bilişsel farkındalık programlarını yönetmektedir. Yoga öğretisinin değerli bir farkındalık aracı olduğunu savunur. Başta İstanbul ve Antalya olmak üzere, bugüne kadar çok sayıda yoga öğretmeninin yetişmesine ve derinleşmesine katkıda bulunmuştur.